Carelian Caviar alustas tegevust 2006. aastal Varkauses, Soomes Skandinaavia ainsa ja maailma põhjapoolseima nn musta kulla tootjana. Tuura kasvatamine kalamarja tootmiseks on pikk ja töömahukas protsess, kuna kalad hakkavad marja andma alles umbes viie kuni seitsme aastasena täisikka jõudes, nii et esimene kaaviaripartii saadi alles 2011. aastal.
Kaaviar on üks maailma kallimatest toiduainetest. Igalt tuuralt saab üks-kaks kilo kalamarja, mille letihind jääb olenevalt kvaliteedist vahemikku 700 kuni 2000 eurot/kilo.
Hapnik on kalakasvatuse vereringe
Carelian Caviaril on 8000 ruutmeetri suurune vesiviljelusrajatis umbes 50 suure basseiniga, mille tingimusi reguleeritakse mitmesuguste tipptehnoloogiliste vahenditega. Kõigis basseinides on kokku 170 mõõtmispunkti, mis annavad olulist teavet vee seisundi kohta, sh temperatuur, pH, nitraadid, nitritid ja hapnik.
Kuigi kõik need parameetrid on omal moel tähtsad, sõltub kalade elushoidmine eelkõige vedelast hapnikust, mida Linde (end. AGA) on Carelian Caviarile tarninud praktiliselt selle esimesest tegutsemispäevast peale.
„Hapnik on meie süsteemi jaoks eluliselt vajalik, ilma selleta oleks meie tootmine võimatu,“ ütleb Jani Rantula, Carielian Caviari tootmisjuht. Ta selgitab, et kuna vesi ringleb läbi 50 basseini, tuleb hapnikku pidevalt lisada.
„Hapnikutase on oluline, sest kui see langeb liiga madalale või tõuseb liiga kõrgele, võib see kalade kasvamist kahjustada,“ lisab ta.
Carelian Caviaris jälgitakse basseinide hapnikutaset pidevalt Linde (end. AGA) ACCURA gaasihaldussüsteemi jälgimisteenusega. Linde (end. AGA) SECCURA automaatne gaasivarustusteenus tagab katkestusteta üliolulise hapnikuvarustuse. Hiljuti, kui Carelian Caviari rajatisi laiendati, jäi Linde (end. AGA) ülesandeks kavandada ja monteerida uued hapnikutorud.
„Valisime tarnijaks Linde (end. AGA), kuna teadsime, et tegu on usaldusväärse partneriga, kelle puhul võib kindel olla tarnete õigeaegsuses ja õigesse kohta jõudmises. Teine oluline tegur on hapniku kõrge kvaliteet,“ ütleb Rantula.
„Arvestades lõpptoote väärtust ja kala kasvatamiseks kuluvat aega, tähendaks nende eluspüsimiseks vajaliku hapniku tarnekatkestus ükskõik millise kalakasvatuse – ja eriti kaaviaritootja jaoks rahalist katastroofi,“ selgitab Linde (end. AGA) suurkliendihaldur Peter Himmelroos. „Just seepärast on teenuse usaldusväärsus meie jaoks nii oluline.“
Carelian Caviari kalakasvatus põhineb nn suletud veekasutusega kalakasvatuse süsteemil (RAS), mis tähendab, et sama vett puhastatakse filtritega ja suunatakse tagasi basseinidesse.„Meie RAS-süsteem on projekteeritud nii, et isegi kui kõik meie süsteemid ütleks üles, suudaksime kalabasseine ikkagi hapnikuga varustada, isegi ilma elektrita. Meelerahu lisab see, et teame: Linde (end. AGA) vedelhapnikusüsteem suudaks meie kalu elus hoida ka avariiolukorras,“ võtab Jani Rantula teema kokku.
Faktid: Linde (end. AGA) vesiviljeluse ja veetöötluse innovatsioonikeskus
Linde (end. AGA) avas oma teadus- ja arendusasutuse, vesiviljeluse ja veetöötluse innovatsioonikeskuse Ålesundis, Norras 2012. aasta septembris. Oma ainulaadse tehnoloogia, lahenduste, uuenduslike kontseptsioonide ja teadmistega on Linde (end. AGA) ülemaailmsel kasvaval kalakasvatusturul juhtiv tarnija. Samuti on Linde (end. AGA) ainuke gaasiettevõte, kes suudab pakkuda tipptasemel oskusteavet, mis võimaldab meil end positsioneerida valdkonna tehnoloogilise liidrina.