Gaaslõikamine on põlemisprotsess. Tegelikult ei lõika mitte kuumutusleek, vaid hapnikujuga, mis põletab materjali soojuse tekkel ning kannab põlemissaadused (nt räbu) lõikelt ära. Lõikamisel on hapniku puhtusaste lõikamiskiiruse seisukohast väga oluline. Mida puhtam gaas, seda suurem lõikamiskiirus ja parem tootlikkus ning lõikekvaliteet.
Enne kui lõikamine saab alata, tuleb terast gaasleegiga süttimistemperatuurini kuumutada. Põlevgaasi valik mõjutab lõikekvaliteeti ja eelkuumutuseks kasutatavat aega. Põlevgaasi valimisel tuleb arvestada ka materjali paksust. Lõhnastatud hapnikku ODOROX® kasutades saab vähendada tulekahju- ja plahvatusohtu, millega põlevgaasid on alati seotud. Lõhn hoiatab aegsasti gaasilekete korral.
Lõikamisseadmete olulisim osa on lõikamissuudmik. Mida suurem on hapnikujoa väljalaskekiirus, seda võimsam on suudmik. Kiirus sõltub omakorda lõikamissuudmiku kujust.
Kvaliteetse lõike saavutamiseks on ülioluline lõikamissuudmiku konstruktsioon ja selle kohandatus erinevatele põlevgaasidele gaasikanalite suuruse, lubatud kõrvalekallete ning pinnaviimistluse poolest.
Gaaslõikamist saab kasutada karastamata ja madallegeeritud terase lõikamiseks, mille paksus on maksimaalselt veidi üle 1000 mm. Lõike kvaliteet oleneb ka töödeldava detaili pinnast, mida võivad mõjutada eri tüüpi eelkrundid tehases. Mitme põleti kasutamine lame-, nurklõikamiseks ja liite ettevalmistamiseks on näited lõikamisprotsessi universaalsusest. Protsess on ka hõlpsasti mehhaniseeritav.
Põlevgaaside kasutamine koos hapnikuga võib põhjustada ohtlikke olukordi, kui kasutajal ei ole piisavalt teadmisi gaaside, seadmete ja kaitseseadmete kasutamise kohta. Selliseid ohte saab vältida järgides tuletööde ohutusjuhiseid.